2 Şubat 2010 Salı

Şabaniye (1984)

Başrollerini Kemal Sunal'la birlikte Adile Naşit, Erdal Özyağcılar ve Çiğdem Tunç'un paylaştığı Şabaniye, her Kemal Sunal filmi gibi, televizyonlarımızın vazgeçilmez eğlencelik seyirliklerinden biridir.

Şaban (Kemal Sunal), annesi Hatice'yle (Adile Naşit) birlikte kendi halinde yaşayan bir gençtir. Lakin başında kan davası gibisinden bir bela bulunmaktadır ve günün birinde kapılarını babasının intikamını almak amacıyla Şehmuz (Erdal Özyağcılar) ve adamları çalar, Şaban'ı mefta etmek istemektedirler. Annesi Şaban'ı ilk etapta Şehmuz'dan korumayı başarır fakat bu böyle olmayacaktır. Şehmuz'un eninde sonunda Şaban'ı bulacağını düşünen Hatice hanım, oğlunu kadın kılığuna sokmaya karar verir. Böylece Şaban, Şabaniye adını alıp ünlü bir şarkıcı olacak, hem de Şehmuz ve en az kendisi kadar O'nu öldürmeye and içmiş kız kardeşi Nazlı'dan (Çiğdem Tunç) saklanmış olacaktır. Bu eksende olaylar gelişir de gelişir.

Her izlediğimde Kemal Sunal'a kadın olmak dahi yakışıyor yahu! dedirtir bana bu film, rolünün üstesinden o kadar güzel gelir; huzur içinde yatsın...

Filmi şu linkten izleyebilirsiniz.