3 Mart 2009 Salı

Uyanık Kardeşler (1974)


'' Param yok, pulum yok
Malım mülküm olmasın ziyanı yok
Aşk dolu, şu kalbim
İşte budur benim servetim ''

Benim en severek, beğenerek izlediğim filmlerden biridir Uyanık Kardeşler. Başrollerde Müjdat Gezen, Hulusi Kentmen ve Kadir İnanır'ı görürüz.

Doğan (Kadir İnanır) ve Erkan (Müjdat Gezen) birbirlerinden tamamen zıt yapıda iki kardeştirler. Doğan kafayı futbolla bozmuş, tek hayali ünlü bir futbolu olmak olan bir insan yavrusu iken Erkan, babasının (Hulusi Kentmen) izinden gider gibi yaptığı halde müzik sevdasıyla dolu, kendi besteleri olan bir gençtir.

Evet, Erkan alenen kardeşi ve babasını yemektedir. Babaları fırsat buldukça canım oğlum Erkan nasıl da dersleriyle meşgul. Bak da kardeşinden örnek al utanmaz! diyerek Doğan'ı küçük düşürmektedir. Doğan da bu durumdan çok rahatsız olmaktadır.

Fekat bir gün Doğan ve kız arkadaşı bir gençlik kulübüne eğlenmeye giderler. Doğan, anons sonrası sahneye çıkan şarkıcıyı görünce gözlerine inanamaz, bu derslerden başımı kaldırmıyorum insanı Erkan'dır. Sahnede param yok, şak şak şak! Pulum yok, şak şak şak! şeklinde şakımaktadır. Doğan'ın eline şantaj amaçlı büyük bir koz geçmiştir ve Erkan'ı eğer istediklerimi yapmazsan şarkı söylediğini babama söylerim diyerek tehdit eder. Erkan yola gelir ve Doğan ne isterse bir bir yerine getirmeye başlar. Bir müddet sonra Erkan, bak ikimiz de babamızı ayakta uyutuyoruz. Gel benim evin aşağısındaki sözde çalışma salonumda senin için ufak bir antrenman sahası açalım; babamı birlikte uyutalım, ne dersin? der. Doğan bu fikre balıklama atlar ve Erkan'ın sözde ders çalıştığı yer artık iki kardeşin babaları geldiğinde ders çalışma odası, gittiğinde müzik stüdyosu ve futbol kalesi olarak kullandıkları mekan işlevini görür. Filmin hikayesibu konu üzerinden ilerler de ilerler.

Geleyim filmden aklımda kalan sahnelere, enstantanelere:

Doğan cafe gibi bir yerde tek başına oturup bira içmektedir.. Hemen karşısında da böyle hafif meşrep, kilolarına aldırmadan baldır bacak meydanda dolaşan bir kadın, kendisine kesik atmaktadır! Doğan da bunun farkındadır. Kalkıp gideceği vakit kadının yanına yaklaşır ve şu cümleyi söyler:

- Seni dee, bacaklarını da beğenmedim!

Yine Doğan'ın düğününde bir anlık dikkatsizlik sonucu boxerla arz-ı endam etmesi bir başka komik ve dikkat çekici sahnelerden biriydi.

Filmde söylenen param yok, pulum yok adlı şarkıyı da Meral ve Zuhal adlı ikiz kardeşler seslendiriyordu. Yazının en üstündeki linkten dinleyebilirsiniz.